Kuulamise harjutus on suurepärane võimalus tähelepanu ja meelerahu harjutustega alustamiseks. Enamasti polegi selleks vaja muud, kui öelda näiteks: “Proovime õige ühte huvitavat tähelepanu mängu, sel ajal on vaja olla hästi tasa, sest nii paned sa rohkem tähele. Ja pärast hiljem jagame oma avastusi.” Ja siis alustada harjutuse juhendamisega või kuulata koos helifaili (all).

Vahel on aga lapsed vunki täis ja üle ääre keev energia ei lase kohe vaikseks jääda. Sel puhul võib proovida tormi vaibutamise mängu, mis sobib nii oma laste kui suurema lastegrupiga tegemiseks.

Tormi vaibutamise mäng

Kõigepealt peavad lapsed saama end välja elada. Selleks sobib hästi tormi mängimine: jalgade trampimine, tuulena ringi tuhisemine, raju moodi möirgamine jms. Kui suurem möll hakkab ammenduma, siis jõuame tugevamat sorti vihmasaju kujutamiseni: koos trummeldatakse peopesadega rinnaesisele või patsutatakse terve keha läbi. Järgmise etapis saavad peopesadest näpud, millega toksitakse alguses kõvasti, siis vaiksemalt ja lõpuks päris õrnalt, näiteks vastu põski. Lõpupoole on õrnu puudutusi vaid vaevu-vaevu tunda, mõned üksikud piisad veel maanduvad ja siis saab jätta keha täitsa paigale.

Siit saabki üle minna kuulamise harjutusele, kui juhtida vaikseks jäänud lapsed tähelepanelikult kuulatama – kas on ehk õuest kuulda mõne päris vihmapiisa kukkumist jne

KUULAMISE KOGEMISE HARJUTUS

Loomulike helide märkamine aitab kiiresti rahuneda ja muutuda ärksamaks.  See aitab lastel õppida häälestuma ja keskenduma vajalikule tegevusele. Harjutus on lihtne ja pakub põnevust ka rahututele lastele (pikkus 1:25).

Naishäälega juhendatud harjutus (

      lae alla siit
):

      kuulamise kogemine (naishäälega)

Meeshäälega juhendatud harjutus (

      lae alla siit
):

      kuulamise kogemine (meeshäälega)

Kas oled huvitatud keskendumisharjutuste kasutamisest ja soovid saada rohkem infot, kuidas Vaikuseminutite tehnikaid rakendada? 

Vaata infot harjutuste väljaõppe kohta – kõigile avatud koolitusgrupid mitmetes linnades!