mänguline videokursus lasterikastele peredele tänud Aitan Eestit toetusele

Aitäh rahastajad, tänu teile saime luua olulist väärtust!

Maikuus toimus Sotsiaalministeerimi partnerlusprojektiPeresõbralik ja lasterikas Eesti” raames, kus MTÜ Vaikuseminutid on Eesti Lasterikaste Perede Liidu partneriks ja Aitan Eestit toetusel, lasterikastele peredele Vaikuseeminutite mänguline videokursus.

Kokku osales ligi 200 suurperet.

Mida kujutab endast Mänguline kursus lastega?

Mänguline videokursus sobib eelkõige 6-9 aastaste lastega rakendamiseks. See kursus on koos lastega loodud lõbus õpeprogramm, et ühiselt kasvatada tasakaalukust, kuulamise oskust ning emotsioonidega toimetulekut. Kokku 12 eelsalvestatud mängulist videot (u 15 min), mida üheskoos inspiratsiooniks vaadata ja ise kaasa teha (nii kilppide ajal kui ka järgnevatel päevade, et uue oskuse omandamine saaks läbi treeningu toimuda).

12 klippi on jagatud neljaks teemaks:

  • Kuidas kuulata avatud südamega iseennast ja kaaslast?
  • Kuidas tundeid teadvustada ja aktsepteerida?
  • Kuidas tulla tunnetega toime ennast ja suhteid hoidvalt?
  • Kuidas tuua oma päevadesse hoolivust ja õnnetunnet?
 

Kursus põhineb teadvelolekul ning sotsiaal-emotsionaalse õppe elementidel. Teadveloleku tehnikate abil õpitakse oma tähelepanu teadvustama ja teadlikult juhtima sh ennast märkama. Endas toimuva märkamine on eelduseks enesejuhtimisel. Ülesehtuselt toetub kursus aga tõhusatele sotsiaal-emotsionaalse pädevuse õppeprotsessi elementidele, mille raames on tegevused ülesse ehitatud süsteemselt ning seotult, selgelt sõnastatud eesmärkidega ning kordustega. Õppeprotsessis on aktiivsed tegutsejad ja kogemuslikult õppijad just lapsed, kes läbi kogemusliku õppe saavad võimaluse treenida uusi oskusi sh luua oma ajus uusi neuronite ühendusi, et oma käitumise ampluaad laiendada.

Mänguline videokursus pakub konkreetseid lahendusi stressivabamaks õppimiseks ja kasvamiseks. Järjepidev treening läbi harjutuste loob emotsionaalse ülereageerimise asemele tasakaalukust. Seetõttu on oluline hoida klippides nähtut, kuuldut ja isiklikult kogetut igapäevaselt kasutuses pikema aja vältel. Sellest tulenevalt soovitame kursuse läbimiseks varuda minimaalselt nädal, kuid suuremas lastegrupis võib see protsess võtta aega ka pool aastat.  Oluline on korrata olulisi mõtteid, suunata lapsi mängima teemat kinnistavaid mänge ikka ja jälle, põimida teema igapäevategevustesse jms, ikka selleks, et uute oskuste omandamine saaks toimuda.

Sel korral lõime tänu Aitan Eestit toetusele ka unikaalse rakendustoe

Kuna iseseisvalt iga videokursuse läbimine võib osutuda parajaks väljakutseks, lõime sellel korral võimaluse ka unikaalseks toeks sellel teekonnal. Ikka eesmärgiga toetada perede teekonda.

Selle raames toimusid neljal pühapäeval kursust läbivatele peredele zoomikohtumised, et jagada kogemusi, leida lahendusi kerkinud raskustele ning ammutada teemakohast lisainspiratsiooni. Kohtumised ehitusid ülesse järgnevalt: lühike inspiratsiooni teema (nädalate lõikes seostatult videokoolituse sisu ja protsessi kulgemisega: emotsionaalse kohalolu olulisus lapsega suhtlemisel, erinevate vaatenurkade mõistmise olulisus, emotsiooni regulatsiooni ja hingamise seosed ning viimasel kohtumisel vanema enesekaastunde teema), arutelu teemadel, mis on varasemalt just selle nädala lõikes vanematel kerkinud, mõni kogemuslugu kas siis videos lastelt või ka jutustades edasi jagatult, ühtlasi oli võimalus jagada ja küsida ka kohtumisel (mida ka kasutati). Ühe kohtumise pikkuseks kujunes umbes 20-25 minutit.

Perede tagasiside on olnud tiivustav!

  • “Soovitaksin kursust peredele just sellepärast, et kursus mitte ainult ei ole mõeldud lastega tegelemiseks vaid ka enda avastamiseks.”
  • “Endale lapsevanemana andis mõtteid, mida lastega teha.”
  • “See annnab vajalikud töövahendid lastega suhte loomisel kui ka iseenda sisse vaatamisel.”
  • “Palju huvitavaid tegevusi nii enda kui laste jaoks.”
  • “Harjutused on lihtsad ja jõukohased kõigile.”

Kuigi kursus on suunatud eelkõige laste arengu teotamiseks, toovad vanemad lisaväärtusena välja, et kursuse mõjul on nad ise tasakaalukamad, oskavad ise paremini kohaloluhetki luua ja nautida ning tänulikkust väljendada. See on omakorda viljakas pinnas lapse kasvamise ja arengu toetamiseks. Õnnelikud ja tasakaalukad vanemad omavad enam ressurssi kasvatada õnnelikke ja tasakaalukaid lapsi!

Imelised võimalused juba algavaks õppeaastaks lasteaedadele ja koolidele – tule paati, armas õpetaja!

Mängige koos lastega haridusteekond mõnusaks ja pingevabaks!

Vaikuseminutite varamus on tõendatud mõjuga Noortekursus, mis on suunatud õpilastele alates 8. klassist, kuid edukalt ja tulemuslikult rakendatav ka gümnaasiumis nt valikainena. Ikka ja jälle on meilt küsitud, et miks me ei ole loonud materjale noorematele, vajadus endasse vaatamiseka ja ensejuhtimise õppimiseks ilmneb juba palju varem.

Nüüd astusime esimese sammu selles suunas. Oleme mängulist videokursust piloteerinud enam kui kaks aastat erinevates lasteaedades ja koolides (kokku kaheksas erinevas asutuses), et kohandada materjal õpetajasõbralikuks kasutamiseks sh koostada õpetajale põhjaliku kirjaliku õpetajaraamatu kursuse sisutegevuste kirjeldustega ja põhimõtetega. Ja nüüd oleme jõudnud esimese verstapostini – saame öelda: “Hea õpetaja, kes sa hoolid oma laste heaolust, tule väljaõppesse, et mängulist kursust oma rühmas või klassis juba sügisel rakendama hakata!” Kursus sobib rakendamiseks koolieelikute rühmas ja I kooliastmes.

Kursust piloteerinud õpetajate ja tugispetsialistide tagasiside kursusele:

  • Jaa, see on väärt materjal laste sotsiaal-emotsionaalse pädevuse arendamiseks.
  • Mänguline kursus võimaldab ka endal koos lastega õppida.
  • Tuleb tunnistada, et mul endal oli ka põnev ja huvitav seda programmi teha.
  • Väärtuslik on lähenemine, et me ei lahenda probleeme vaid õpime oskusi ja see on lõbus ning lähendav nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Kuidas siit nüüd edasi?

29. august 2024 kell 11:00-15:00 toimub sissejuhatav koolituspäev (koolitus mahus 4 ak/h + lõuna omal käel), kus saad:

  • juurdepääsu materjalidele (nii veebis kui ka kirjalikule juhendmaterjalile);
  • inspiratsiooni ja kogemust kursuse ülesehituse tunnetamiseks;
  • sooja kontakti kolleegidega üle Eesti, kellega ühiselt teele asute ning vahepealsetel tugikohtumistel ka edaspidi kohtute.

Palju see kõik maksab?

Stardipaketi hind, mis sisaldab koolituspäeva, video koolitusele juurdepääsu ja kirjalikke juhendmaterjale, aasta jooksul toimuvaid tugikohtumist on 150 eurot ühe õpetaja kohta.

Ühtlasi sõlmitakse õpetajaga leping kokku viieks aastaks, mis võimaldab järgneval neljal aastal programmiga jätkata 40 euro eest aastas.

Kui õpetaja soovib kursusele kaasta laste peresid, saad õpetajana MTÜlt spetsiifilised sooduskoodid, millega on peredel võimalik soetada kursus meie kodulehelt 10 euro eest.

Kuidas mina saan liituda?

Kui soovid paati hüpata, palun pane ennast kirja SIIN. Seejärel saadame Sulle ka arve ja täpsema info kohtumise osas.

Kui tahad õppida, kuidas teadveloleku pause endagi ellu tuua, siis praktilised tehnikad ja toe nende rakendamiseks saad Vaikusminutite koolitustelt, mille leiad SIIT.