Teadveloleku kursus spetsialistile tervishoius

Kursuse eesmärk on kasvatada tõenduspõhise metoodika abil oskusi tööstressiga paremaks toimetulekuks ja läbipõlemise ennetamiseks.

Selle kursuse rõhuasetus on tõendatud tulemustega metoodika praktilisel tundmaõppimisel ja rakendamisel. Üks osalenud arst jagas kogemust nii:
Kui seni olen sattunud loengutesse, kus on JUTTU, et stressi tuleb juhtida, endale aega leida jne, siis nüüd oli kursus, kus anti PRAKTILISED OSKUSED selleks. Väga värskendav!

Tõendatud tulemused:

 • Selle 8-nädalase teadveloleku kursuse kohta läbiviidud uuring näitas, et osalenud tervishoiutöötajatel vähenes tööstress, tõusis subjektiivne heaolu ning kasvas teadveloleku tase (s.t vähem hajevilolekut ja hooletusvigu). Vaata lähemalt siit.
 • Paljud rahvusvahelised uuringud on näidanud, et teadvelolek toob kaasa tervislikke muutusi harjumustes, vähendab läbipõlemise riski, depressiivsust, stressi ja ärevust, suurendab heaolu ja õnne taset, parandab und ja aitab ennetada paljude haiguste väljakujunemist. Vaikuseminutite teadveloleku kursus baseerub teadusmaailmas hästi tuntud ja uuritud Mindfulness-Based Cognitive Therapy (MBCT) ja Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR) õppeformaatidel, mille kohta need tulemused käivad (ingl k allikaid leiad nt siit).
 • Tartu Ülikooli poolt Eestis läbiviidud Vaikuseminutite programmi mõju-uuring (esindusliku valimi ja aktiivse kontrollgrupiga juhuvalikuline eksperiment) näitas katsegrupis oluliselt väiksemat füsioloogilist stressi (nt stressimarkerid kortisool, kortisoon ja DHEA) ning väiksemat asteeniat (samas kui kontrollgrupis tõusid näidud hüppeliselt), lisaks ka ärevuse ja paanikahoogude sümptomite vähenemist kavakindla rakendamise korral (vt siit).

Teadveloleku kursuse väljatöötaja on psühholoog Helena Väljaste. Kursuse kavandamisel toetus ta rahvusvaheliselt tunnustatud ja uuritud mindfulness programmidele (MBSR ja MBCT), Mindfulness in Schools .b programmidele ja Vaikuseminutite kogemusele.

Tänu koostööle Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudiga on tervishoiu ja vaimse tervise spetsialistidele korraldatava teadveloleku (mindfulness) kursuse väljundiks 23 täiendkoolituspunkti.

Teadveloleku kursuse ost on riskivaba – kursusele kehtib 100% raha tagasi garantii. Tagastame Sulle ostusumma, kui leiad pärast esimest kohtumist, et ei soovi kursusega jätkata
 

Peagi algavad avatud kursused

Arstide ja õdede tagasiside kursusele:

 •  Aitas tuua rahu ja selget mõtlemist kiiresse ja muutusi täis eluperioodi.
 • Meeleolu paranes, reaktiivsus inimestega suheldes vähenes.
 • Kasvanud on heatahtlikkus enese vastu, vähenenud korduvate ärevate mõtete osakaal. Nii vestluspartneri kui enda vajaduste märkamine vähendab ärevust suhtlemisel. Vahel näib ka, et mäluprotsessid on veidi detailsemaks muutunud – on vähem ebatervislikku liigüldistamist ja rohkem konkreetsust.
 • See oli minu jaoks enese ülesleidmine lõputu töökuhja alt.
 • Tööl märkasin rohkem hetki, kus hakkasin andma hinnanguid või kaasa minema teiste emotsioonidega ning suutsin ennast sellest kõrvale juhtida ja vaadata olukorda kõrvalseisjana.
 • Minu jaoks tõi see kursus tagasi rahulolu ja õnnetunde elu suhtes. Vahepeal olin ma seda ausalt öeldes kaotamas. See võib tunduda imelik, aga mu enesekindlus suurenes selle kursuse jooksul. Ning vähenesid ka negatiivsed mõtted. Soovitaksin seda kursust kõigile. 
 • Praktiline, kuid stressivaba lähenemine. Positiivne üllatus, kuna tõepoolest sai praktikas kõik läbi teha. 
 • Head toetust pakkuvad harjutused, mida on äpi toel mugav oma päevadesse integreerida.

Kursus aitab Sul luua oma ellu püsivaid muutusi:

 • kohalolu oravarattas olemise asemele – õpid, kuidas väljuda hajevilolekust ning tunda end tõeliselt elusana “siin ja praegu”;
 • meelerahu ka pingelistes olukordades – harjutad toime tulemist raskemate olukordade ja emotsioonidega ning õpid stiimul-reaktsioonimustrist välja astuma;
 • uute oskuste ja harjumuste kinnistumine – õpid keskenduma vajalikule ning kosutama end ka kiirematel aegadel.

Teadveloleku kursus tervishoiu ja vaimse tervise spetsialistidele on 9-nädalane toetatud võimalus kogeda ja õppida praktikaid, mis suurendavad sisemisi resursse töö ja elu väljakutsetele vastamisel. Teadvelolekut tuntakse ingliskeelses kultuuriruumis mindfulness’ina – see on tähelepanelik heasoovlik kohalolu, mida kasutades harjume elama üha enam käesolevas hetkes. Teadvelolek võimaldab meil viibida kogu tähelepanuga käsiloleva tegevuse juures, keskenduda vajalikule ning nautida hetke võlu. Seeläbi suureneb meie võimekus teha teadlikke ja heasoovlikke valikuid ka keerukamates situatsioonides.

Selles 3-minutilises videos jagab kursusel osalenu, mis toimib ja on kiiduväärt ning toob ausalt välja ka pisut ebameeldivama osa.

Õppevorm: 1x nädalas toimuvad 2-tunnised online-kohtumised ning igapäevane praktika audioharjutuste/äpi toel. 9 nädala vältel toimuv õpe toetab oskuste kasvamist ja reaalset ellu rakendamist.
Kursuse sisu: Igal kohtumisel uuritakse läbi harjutuste uut vaimse heaoluga seotud teemat, minnes juba omandatud oskustele toetudes aina sügavamale. Teemadeks on: 

 1. Tähelepanu juhtimise oskus. Automaatpiloot ja sellelt mahaastumine.
 2. Kontakt kehaga ning selle mõju inimese tasakaalukusele ja heaolule.
 3. Teadvelolek liikumises. Stressi vähendamine läbi aktsepteerimise.
 4. Mõtetega teadliku suhestumise oskused ja võimalused
 5. Emotsioonid ja enesejuhtimine. Raskustega suhestumine.
 6. Teadveloleku kasutamise võimalused ja kasutegurid suhtlemisel. 
 7. Kurnavad ja kosutavad tegevused ning olulised mõjutavad tegurid.
 8. Kokkuvõtvad soovitused (füüsiliste vaevuste ja uneprobleemide, keeruliste emotsioonide, mõtete ja suheteolukordade puhuks)
 9. Teadveloleku meetodi kasutamine tervishoius töötades, sh patsientide toetamisel ja suunamisel.

Iga uue oskuse omandamiseks ja edu saavutamiseks on vajalik järjepidev harjutamine, seetõttu on oluline pühenduda kursuse ajal iseseisvale harjutamisele 15-20 minutit päevas. Kodune harjutamine on toetatud äpi, helifailide ja kirjalike materjalidega.

Leia sobiv kursus avalike kursuste hulgast või telli kursus enda asutusse

Kui soovid teadveloleku artiklite ja kursustega alati kursis olla, telli endale Vaikuseminutite uudiskiri

This field is for validation purposes and should be left unchanged.