Vaikuseminutite eestvedaja Nelli Jung (36) sai tõuke taipamisest, et lapsed ei pea vastu – nende koormus ja stressitase tekitab tohutu sisemise surve, millega ei osata toime tulla.

“Nutimaailm võimendab seda veelgi,” tõdeb ta. “Sellega on pea kõigil isiklikus tutvuskonnas kogemusi ja statistika on ka päris kole. Viimase kümne aasta jooksul on depressiivsete noorte arv vanuses 13–18 kahekordistunud.”

Mida Vaikuseminutid endast kujutavad?

Vaikuseminutite sihiks on lapsi niimoodi jõustada, et nende tegelik võimekus ei mattuks ärevuse, segavate emotsioonide, pingete ja stressi alla. Meeskond tegeleb eelkõige õpetajate ja lapsevanemate väljaõppega – nii jõuavad vajalikud töövahendid ja praktilised oskused kõigi lasteni üle Eesti. Õpetajad võtavad keskendumisharjutuse jaoks paar minutit aega, emad-isad aitavad lastel harjutustega magama jääda, lapsed ise kasutavad neid kontrolltöö eel.
Meie baaskoolituselt on nüüdseks ligi 1500 õpetajat saanud kaasa mitmekesise komplekti lühikesi tähelepanu ja meelerahu harjutusi.

Mida see sulle endale annab?

Mulle on oluline panustada oma aega ja energiat millessegi, millest on tõepoolest kasu. Vaikuseminutid on selles mõttes tänuväärne töö, et igal nädalal jõuab minuni info kellestki, kes on meie harjutustest kasu saanud.

Kui ikka väike tüdruk ütleb, et need annavad talle jõudu ja aitavad näha, et teised tegelikult hoolivad… Või keerulise tausta ja käitumis-raskustega poiss räägib õpetajale, kuidas ta nüüd kuulab kodus kõrvaklappidega viie-minutilisi harjutusi ning on rahulikumaks muutunud.

Teine pool on eneseareng – töö on väljakutseid täis ja muudkui nihutab mu võimekuse piiri.

Milliste raskustega oled pidanud rinda pistma?

Ausalt öeldes ei osanud ma alguses üldse ette näha, mis juhtuma hakkab ja mille kõigega on vaja tegeleda. Hea, et ei osanud. Algusfaasis koondasime Eesti parimad asjatundjad – psühholoogid, kasvatusteadlased, väärtuskasvatuse asjatundjad, koolijuhi- ja õpetajakogemusega inimesed. Nad olid motiveeritud ja nägid vajadust panustada.

Aja jooksul selgus, et kõik inimesed, kes on omal alal suured eksperdid, on samas ka väga hõivatud. Ehk siis vabatahtlike hulk oli justkui suur, kuid neil oli aega pigem minu nõustamiseks kui millegi ärategemiseks.

Samuti oli mulle raske akadeemilisest maailmast sotsiaalse ettevõtluse poole liikumine. Algusaegadel tundus isegi MTÜ asutamine kuidagi liiga äriline.

Suurema koolituste hulgaga tekkisid halduskaosed ja arvemajandus ning esile tuli süsteemide nõrkus.

Kas mõni lugu on eriti su hinge puudutanud?

Ma olen alati liigutatud, kui kuulen, kuidas lapsed iseseisvalt harjutusi kasutavad. Meie lõppeesmärk pole ju anda täiskasvanutele laste rahustamise või manipuleerimise vahendeid, vaid arendada enesejuhtimist. Ennast juhitakse ikka ise.

“Eriti lähevad korda skeptikutelt tulevad edulood, sest need tõestavad, et asi tõepoolest toimib.”

Kui kuulsin näiteks masendusega hädas olevast 10. klassi tüdrukust, kes tuli hiljem eraldi tänama, öeldes “ma tõesti ei usu sellistesse asjadesse, aga need harjutused aitavad mind”, siis kogesin suurt tänulikkust. Jumal teab, millistest kannatustest me ta päästsime!

Kuidas sa ise inimesena muutunud oled?  

Kindlasti olen selle kolme aastaga muutunud hulga julgemaks ja vabamaks. Kogu aeg tuleb ootamatuid ja uutlaadi asju ette, pidevalt õpin ja ületan mugavustsooni piire. See on justkui uus normaalsus minu jaoks.

Kas on olnud unetuid öid või meeleheidet?

Meeleheidet olen kogenud küll, mõni kord selle aja jooksul. Aitab see, kui suhtuda rasketesse olukordadesse kui õppetundidesse ja probleemidesse kui lahendamist vajavatesse ülesannetesse.

Mis või kes on su tugi?

Mu tagalaks on imeline mees, mitmekülgne meeskond ja viimase aasta vältel ka Heateo Sihtasutus, mille n-ö portfelli me kuulume ning kust saame alati keerulistes olukordades nõu ja tuge. Abikaasa on mul uskumatult universaalne, alati oskab nõu anda või aidata.  

OLE ISE ALGATAJA

Kas tahad teha midagi, mis on kasulik tervele ühiskonnale?
Nelli soovitab toimida nii:

✓    Liigu edasi samm-sammult. Ära lase suurtel hägusatel teemadel ja tundmatusel end heidutada. Nipp on selles, et kuskilt tuleb lihtsalt pihta hakata – kas või nõu küsides – ja pärast esimese sammu astumist ongi enamasti selge, milline on järgmine. 

✓    Sa ei pea olema ise tark või kohe teadma, mida teha. Oluline on tarkuse puudumist endale mitte ette heita ja küsida neilt, kes teada võiksid.

✓    Kui sul on esialgu vaid idee, siis kasuta iga võimalust sellest rääkimiseks. Inimeste kaasamine ja hea meeskond on üliolulised!

✓    Ole avatud kriitikale, tervita isegi konflikte, sest need näitavad esialgsest viisakusfaasist väljumist. Eri seisukohad lubavad jõuda avarama pildi ja paremate lahendusteni.

✓    Juhina on alati tähtis meeles pidada ühist eesmärki – ka eriarvamuste puhul pole tegemist võitlusega, vaid ühiste otsingutega, et leida parim lahendus.”


Intervjuu ilmus 27. veebruaril 2018 ajakirjas Anne & Stiil, kus pealkirja all “Julged algatajad” tutvustati lisaks Nellile ka Katriin Jüriskat, Pirkko Valget ja Teibi Tormi.
Autor: Mari Kukk Fotod: Aldo Luud


Kui Sul tekkis huvi saada Vaikuseminutite tegemistega tuttavaks läbi isikliku kogemuse, siis lähiaja võimalused leiad siit!