Jõulustress ja emotsioonid

Jõulupühad on meie jaoks pere- ja lähedastega koosviibimise aeg, mil kõik tulevad kokku, on palju rõõmu, lahkust ning see aeg on täidetud meie südant liigutavate taaskohtumistega. Sellise rõõmsa sigina-sagina keskel võib olla ka palju stressi – mida kinkida, kellele kinkida, mis sobib ja mis mitte, kuidas kõikide asjatoimetustega jõuluks valmis jõuda. Samuti ei pruugi kõik taaskohtumised olla rõõmsad ja oodatud. 

Kuidas toime tulla jõuluperioodiga, mil ühelt poolt nii sotsiaalmeedias kui televiisoris näidatakse rõõmsaid nägusid, aga iseendal on hinge pugenud üksindus? Põhjuseid, miks inimene võib tunda end üksikuna jõulude paiku, on mitmeid – näiteks on lähedased kolinud kaugele, käsil on keeruline eluperiood või seostuvad jõulud ebameeldiva sündmusega minevikust. Võib ka olla, et lihtsalt sel aastal on keeruline toime tulla ärevuse vm vaimse tervise väljakutsega, mida sotsiaalsed sündmused kaasa toovad.  

Aga iseenda vaimne heaolu jõuluperioodil?

Mida siis teha sellises olukorras, kus jõulustress on kõrge või üksindus on hinges? Kõigepealt proovi märgata seda, mida sa jõuludega seoses päriselt tunned. Siinkohal saad appi võtta teadveloleku harjutuste varasalve hingamisharjutused ja keha tunnetamise harjutuse, et lasta meelel rahuneda ning saada paremat kontakti oma emotsioonide ja mõtetega. Soovi korral saad toetust näiteks Vaikuseminutite äpist või kodulehelt, kus audioharjutused on kenasti vabalt kättesaadavad. Võta iseenda jaoks piisavalt aega, et olla täielikult aus oma mõtete ja tunnete osas. Olgugi et see võib alguses tunduda veidi harjumatu, on sellel suur mõju, sest saades teadlikuks sellest, mis juba on, on meil võimalus teha ka paremaid valikuid.

Teinekord võib juhtuda, et see, mida sa päriselt tunned, ei lähe kokku sellega, mida sa enda arvates tundma peaksid. Tuues aga teadlikult tähelepanu sellele, mida sa tunned ning saades sellest teadlikuks, tekib võimalus paremini märgata ka seda, mida sa päriselt vajad. Kas sa vajad kedagi, kellega vestelda, vajad sa lihtsalt inimesi enda ümber või vajad sa hoopis ruumi ja rahu endale?

Igaühe vajadused on erinevad ja see, mis tundub justkui “õige vastusena” või „sotsiaalse normina“ ei pruugi sinu jaoks kehtida.

Varasemate kogemuste analüüs

Abi võib olla ka sellest, et mõtled eelmisele aastale (või eelmistele aastatele) ning leiad üles selle, mis on sulle varasemalt pühade ajal üksindust ja jõulustressi põhjustanud. Võib-olla oli see hoopiski teiste ootus, et sa pead olema seltskonnas, aga sina tundsid end seal üksikuna?

Märgates ja teadvustades seda, mis sind on varem jõuluperioodil pannud end halvasti tundma, on sel aastal võimalus teha teisiti – saad pühadeaega paremini ette planeerida. Näiteks kui terve päev perega on sinu jaoks liiga stressirohke, saad nendega veeta ehk ainult lõunase või õhtuse aja. Kui tunned end aga üksikuna, saad soovi korral planeerida tegevusi, kus oled teistega koos. Näiteks osaleda mõnes heategevusprojektis vabatahtlikuna – nii saad koos teistega teha head ja aidata abivajajaid.

jõulustress- rahulik lumehelves

Igapäevaste tegevuste võlu

Oluline on jätkata ka oma igapäevaste tegevustega – meil tasub hoida oma igapäevast rutiini ka siis, kui kurb meel tahab vahepeal võimust võtta ja tavapärased tegevused tagaplaanile jätta. Ühtlasi on oluline lubada endal olla ka kurb, kui see on päriselt see tunne, mida sa tunned. Seda ei ole vaja alla suruda või kuskile ära pakkida, vaid vastupidi – vaata, kas saad oma kogemusele natuke avaneda, nähes ka seda loomuliku osana inimeseks olemisest. Kui tunne läheb liiga intensiivseks, siis võid panna selle mõneks ajaks kõrvale, et selle juurde hiljem tagasi tulla, aga oluline on lubada oma tunnetel olla, sest allasurumine ainult kasvatab pinget ja probleeme.

Liigu ja liiguta

Leia jõuluperioodil aega ja võimalust, et minna loodusesse liikuma ja jalutama. Loodusel on suurepärane võime meid tasakaalustada ning muremõtted ja mustad pilved pea kohal tihti justkui iseenesest hajutada. Veelgi parem – leia endale jalutussõpru, kellega koos vestelda ning liikuda. Nii motiveerite üksteist liikuma värskes õhus ning hea seltskond ja vestluspartner on lisaboonus.

Tänulikkuse võlu

Praktiseeri tänulikkust – tuues tähelepanu nendele aspektidele oma elus, mis on juba praegu hästi. Viies teadlikult oma tähelepanu sellele, mis juba on hästi, hakkad üha enam märkama kõike seda, mis su elus on juba olemas. Seda võib olla kergem teha, kui toetud audiojuhendile, mis aitab samm-sammult hoida tänulikkuse fookust (nt Vaikuseminutite kodulehel juhendab tänulikkuse harjutust näitleja Indrek Ojari)

Teadlikult oma tähelepanu suunamine headele asjadele/inimestele/omadustele jms oma elus hakkad justkui võluväel aja jooksul märkama üha enam seda, mis tegelikult on hästi. See kõik oli sinu elus ilmselt juba ennegi, aga sa lihtsalt ei pannud seda tähele. Tänulikkuse praktiseerimine aitab vähendada ka stressihormoone sinu kehas ning koos sellega võib väheneda ärevus, paraneda unekvaliteet ning see võib kaasa aidata immuunsüsteemi toimimisele.

Ole iseendaga aus

Mis peamine – ole iseenda vastu aus, märka seda, kuidas end tunned ja kui tunned, et mustad pilved tahavad pea kohal ikkagi kokku lüüa, siis otsi abi. Tea, kes on sinu tugivõrgustik, kelle poole rasketel hetkedel pöörduda. Juhul kui sul pole head tugivõrgustikku, saad alati pöörduda abiliinide poole, et rääkida oma tunnetest, muredest ja sellest, mis su elus praegu toimub.

Olles lahke oma perekonna, sõprade ja kaaslaste vastu, ära unusta seda heatahtlikkust rakendada ka iseenda peal. Proovi sel aastal olla iseenda suhtes sama heasoovlik ja heatahtlik, nagu sa oled oma lähedaste osas.

5 nõuannet pühadeperioodiks:

  • Tee regulaarselt hingamisharjutusi, et vähendada jõulustressi
  • Leia võimalusi lüüa kaasa heategevusprojektides 
  • Tee iseenda heaks midagi uut – alusta näiteks uue hobiga või tee endale mõni kingitus
  • Praktiseeri tänulikkust, pannes kirja iga päev 3 asja, mille eest tänulik olla
  • Liigu võimalikult palju värskes õhus ja looduses

Autor: Piret Maiberg-Nõu. Artikkel ilmus esmakordselt ajakirjas “Tiiu” 2023 detsembris.

Soovid arendada enda heaolu hoidmise oskusi ja vähendada ärevust ning stressi? 

Osale omas tempos eelsalvestatud kursustel või juhendajaga avatud kursustel.
Telli lühikoolitus-töötuba enda ettevõttesse või organisatsiooni.
jõulustress - meelerahu paus konverentsil
Vaikuseminutite teadveloleku paus "TORE" konverentsil 2023