Aprillikuus sai suur hulk lapsevanemaid endale praktilise ja mitmekesise “tööriistakasti” nii enda kui ka lapse tasakaalustamiseks. Formaat oli seekord täitsa uus: ühelt poolt tähelepanu ja meelerahu lühiharjutuste videokursus, teisalt jooksev tugi.

Esimest korda pakkusime tõhusat ja samas paindlikku õpet, kus osalejad said ise eelsalvestatud õpiampsude kaudu õppida ning samas olla toetatud läbi iganädalaste veebikohtumiste. Igal nädalal kutsusime osalejaid saatma oma kogemusi ja küsimusi ning nädalavahetusel oli kohtumisel võimalus saada vastuseid ning kogeda innustust läbi teiste edukogemuste.

Sime sellist lisatuge pakkuda tänu Aitan Eestit MTÜ toetusele, mis võimaldas astuda suure sammu edasi võrreldes eelmise aastaga, mil osalejad tegelesid videoõppega suuresti omapäi. Samuti võimaldas Aitan Eestit lisarahastus toetada 100 lasterikka pere lapsevanemal liituda eriti soodsatel tingimustel.

Väljakutsed ja lahendused Lasterikastes Peredes

Lasterikastes peredes on eriti keeruline leida enda heaolu eest hoolitsemiseks või enesearenguks pikemat eraldi aega, seetõttu on ka tavalistel koolitustel osalemine keeruline. Videokursus võimaldab aga õppida umbes 20 minutiliste õpiampsude haaval, endale sobival kellaajal ja tempos. Igas õpiampsus on meelerahu toetav väike praktiline harjutus ning ka väike kasulik nipp, mida endaga päeva kaasa võtta – see toetab praktilist rakendamist ja heaolu kasvamist.

Järgnevad sammud ja tulevikuperspektiivid

Juba 2 aastat on lasterikaste perede soov ja vajadus suuresti ületanud seda mahtu, mida oleme saanud pakkuda läbi Sotsiaalministeeriumi strateegilise partnerlusprojekti „Peresõbralik ja lasterikas Eesti“, kus MTÜ Vaikuseminutid on Eesti Lasterikaste Perede Liidu partneriks. Kuna huvi ja vajadus oli projekti võimalustest palju suurem, siis otsisime lisarahastust ning oleme väga tänulikud Aitan Eestit MTÜ toetuse eest.

Tagasiside

Lühiharjutuste kursus on saanud positiivse tagasiside. Keskmine soovitushinnang on 9.6/10. Üle 80% vastanutest märkis, et kursus aitab pöörata rohkem tähelepanu enda heaolule, vähendada stressi ja luua paremat kohalolu. Osalejad kiitsid kursuse sobivat formaati ja tugikohtumisi:

  • “Kursust on hea kuulata omale sobival ajal, üks õpiamps on ülevaatlik ja ei ole liiga pikk, seetõttu on seda lihtne kuulata ja selleks aeg leida.”
  • “Videodes on kõik arusaadavalt seletatud ja kui tekkib küsimusi, on neile võimalik saada videokohtumistelt vastuseid.”

     

Mida lapsevanemad kursuselt on kaasa võtnud:

  • „Kui lastega seotud stress kipub suurenema, teen harjutusi ja olen rahulikum lapsevanem.“
  • „Hingamine, oma emotsioonide kontrollimine, nime andmine. Nt enne kui ütlen midagi vihaselt, siis kõige pealt hingan, võtan aega ja lähenen teisiti.“
  • „Ärevate hetkede maandamiseks, korraks pausi võtmiseks, pinge langetamiseks.“
  • „Enne uinumist hingan ja teen kohalolu harjtusui, ning teen ka koolis õpilastega. Tulemus on märgatav.“
  • „Kuulan last tähelepanelikumalt ja kannatlikumalt, kui ta räägib ning üritan jätta oma automaatsed vastused kõrvale.“

     

Tugikohtumiste ülevaade

Kursuse kestel toimus igal nädalavahetusel kohtumine, kus osalejad said esitada küsimusi ja jagada oma kogemusi. Iganädalased kohtumised osutusid osalejate seas populaarseks, keskmiselt osales igal kohtumisel 15-20 inimest ja umbes 100 järelvaatamist. Kohtumiste pikkus kujunes 40-50 minutiks.

Visioon edasiseks

Lasterikaste perede vanematel on vaba aega napilt ning pikemad koolitused on keerulised. Lühemad õpiampsud on ideaalne lahendus, mis võimaldab õppida sobival ajal ja tempos. Oleme huvitatud jätkuvast koostööst ja otsime võimalusi, kuidas veelgi paremini peresid toetada.

Suur-suur tänu kõigile, kes on meid toetanud ja kaasa aidanud!

Kui tahad õppida, kuidas teadveloleku pause endagi ellu tuua, siis praktilised tehnikad ja toe nende rakendamiseks saad Vaikusminutite koolitustelt, mille leiad SIIT.