Oskus häälestuda ja olla täiel määral käsiloleva tegevuse juures, aitab saavutada paremaid tulemusi kõiges.
Kokkuvõtvalt saab Vaikuseminutite abil:
♦ arendada keskendumisvõimet ja tähelepanelikkust, mis aitab hoida fookust nii õppetöös kui spordis, muusikas jms;
♦ väljuda rahutusest ja ärevusest ning õppida reguleerima oma meeleolu, et paremini toime tulla pingete, ülekoormuse ja stressirohkete olukordadega;
♦ õppida märkama oma emotsioone ja kinnisideid, et nende meelevallast vabaneda ja parema enesejuhtimise läbi tugevdada oma eneseusku (mitte “asjad juhtuvad minuga”, vaid “mina teen valikuid”)
♦ kujundada heatahtlikku ja tähelepanelikku hoiakut, mis aitab leida loovaid ja kõigi suhtes hoolivaid lahendusi.
Analoogseid harjutusi tuntakse ingliskeelses maailmas mindfulness‘ina: see on oskus juhtida oma tähelepanu ja olla täiesti kohal parasjagu teoksil oleva juures.
Õpetajate jaoks on need harjutused osutunud heaks abivahendiks, mille abil häälestada lapsi vahetunni saginast ümber õppetööle keskenduma. Ühe klassiõpetaja kogemus:
“Olen teie esimest nö kuulamisülesannet katsetanud nii isiklike (3-8a), oma 2kl kui ka 5. klassi õpilastega. Mina olen vaimustuses, nemad ka. Täiesti supppper! Nad tahavad seda veel ja veel. Väga hea tempo maha võtmiseks, enne tähtsa töö kirjutamist.” Vt veel kogemusi siit.
Kui laps on saanud ema-isa või õpetaja abiga neid võtteid harjutada, saab ta neid iseseisvalt kasutada paljude elus ettetulevate väljakutsete korral: teistega suhtlemisel, magamajäämisel, tähtsa esinemise eel enesekindluse loomisel jne.
Tänapäeval muutub üha vajalikumaks oskus oma vaimse heaolu eest hoolitseda, et ennetada probleemide süvenemist (nt depressioon, ärevus- ja aktiivsushäired) ning tulla toime informatsiooni üleküllusega. Kui tehnikad on omandatud, siis parandavad need koheselt enesetunnet ja õpivõimet.
Vaikuseminutite idee on viia need oskused võimalikult paljude lasteni. Selle ümber on koondunud õpetajad, lapsevanemad ja erineva taustaga eksperdid.
Vaikuseminutite algatust tutvustavat 3-minutilist videot saad vaadata siin.
Lühikesi harjutusi saad ise proovida, vajutades siia.
Vaata siit, millist tuge me harjutuste kasutamisele pakume.
Meie grupi ja tegemiste kohta saab lähemalt lugeda siit.