Tervise Arengu Instituut korraldas hiljuti veebiseminari, kus tutvustati Vaikuseminutite haridusprogrammi. Tegemist on Eestis välja töötatud programmiga, mis on saanud väga kõrge hinnangu teadusnõukogult, saavutades tõenduspõhisuse astme 4/5. Seminar oli suunatud maakondade rahvatervise spetsialistidele, haridusasutuste tervisedendajatele, haridusjuhtidele ning kohalike omavalitsuste rahvatervise valdkonna eest vastutavatele spetsialistidele.

Play Video

Ürituse eesmärk ja sisu

Seminari eesmärk oli anda osalejatele ülevaade Vaikuseminutite programmi rakendamise mõjust ja olulisusest, jagada kogemusi ning pakkuda praktilisi näpunäiteid programmi elluviimiseks. Lisaks tutvustati sekkumise rakendamiseks vajalikku eeltööd ja rollijaotust erinevate osapoolte vahel, sealhulgas koolide ja kohalike omavalitsuste rolli.

Esitluse põhipunktid

Esitluse käigus toodi esile, kuidas Vaikuseminutite programm “Heaolu loov lasteaed ja kool” aitab lahendada erinevaid hariduses ja rahvatervises esinevaid väljakutseid. Programmi positiivset mõju tõsteti esile erinevate osapoolte vaatenurgast – olgu selleks õpilased, õpetajad või rahvatervise spetsialistid. Esitluses jagati ka kogemuslugusid, kus arutleti programmi praktiliste tulemuste üle ning toodi esile nii eduelamusi kui ka õpikohad.

Kogemuste jagamine ja programmi edulood

Üks märkimisväärne kogemuslugu tuli Põlvamaa Arenduskeskuse ennetustöö spetsialistilt Irena Viitameeselt, kes on mitu aastat toetanud Vaikuseminutite programmi rahastamise kaudu. Oma intervjuus jagas ta, miks ta peab programmi toetamise oluliseks ja millist kasu on ta selle rakendamisest näinud.

KÜSK projekt

Tutvustus põhines Kodanikuühiskonna Sihtkapitali projekti raames tehtud intervjuudele koolijuhtidega ning kahe aasta jooksul arenguhüppe raames tehtud tööle kohalike omavalitsustega (KÜSK projekt “MTÜ finantsvõimekuse tõstmine süsteemseks vaimse tervise probleemide ennetuseks”). Loe ka kokkuvõtet, mis on haridusjuhtide silmis vaimse tervise juurprobleemid koolides. 

Lisamaterjalid ja salvestus

Vaikuseminutite haridusprogrammi edulugu ja tulevikuplaanid annavad lootust, et vaimse tervise edendamine ja toetamine saab Eesti haridussüsteemis üha suuremat tähelepanu. See programm pakub tõhusat tööriista õpetajatele ja õpilastele, et tulla toime tänapäeva kiire elutempo ja sellest tulenevate väljakutsetega.

Neile, kes ei saanud seminaril osaleda või soovivad materjalidega tutvuda, on saadaval esitluse salvestus. Salvestust saab vaadata siit.

Kui tahad õppida, kuidas teadveloleku pause endagi ellu tuua, siis praktilised tehnikad ja toe nende rakendamiseks saad Vaikusminutite koolitustelt, mille leiad SIIT.