Mänguline kursus koos lastega õppimiseks
“Kuidas tulla toime pingete ja keeruliste tunnetega?”
TEGEVUSLIK SOTSIAAL-EMOTSIONAALSETE OSKUSTE ÕPPELE SUUNATUD VIDEOKURSUS
- ♥ enese ja kaaslase kuulamise oskus
♥ oma emotsioonide äratundmise ja juhtimise oskus
♥ heasoovlik, tänulik ja hooliv hoiak
Kursusel on kokku 12 eelsalvestatud mängulist videot (u 10–15 min), mida koos lapsega endale sobival hetkel vaadata ja kaasa teha.
Soovitame nädalas kogeda maksimaalselt kolme uut osa, et jääks aega ka kordusteks ja läbi selle toimuvaks uue oskuse treeninguks.
Iga video sisaldab:
-
-
- ♥ lühikest teadmisi andvat ja teemassee sisse juhatavat juttu
- ♥ küsimusi lapsega aruteluks
- ♥ teemaga seotud mänge ja/või käelisi tegevusi
- ♥ lühikest ja lastele jõukohast Vaikuseminutite harjutust
- ♥ lapsevanemale suunatud kirjalikku inspiratsiooni lehte koos soovituslike lisategevustega
-
Lastevanemate kogemused
“Soovitaksin kursust peredele just sellepärast, et kursus mitte ainult ei ole mõeldud lastega tegelemiseks vaid ka enda avastamiseks.” Jana K.
“See annab vajalikud töövahendid lastega suhte loomisel kui ka iseenda sisse vaatamisel.” Elen T.
“Palju huvitavaid tegevusi nii enda kui laste jaoks.” Marie V.
“Harjutused on lihtsad ja jõukohased kõigile.” Andro K.
-
Miks kursus on vajalik?
Kui oluliseks pead Sina oskust jääda tasakaalukaks ja rahumeelseks ka keerulistes olukordades? Toimetulematus elu igapäevase stressi ja kerkivate pingeliste suhete olukordadega toob kaasa tülid, stressirohked peresuhted ning vaimse tervise riskid.
Millised on Sinu kogemused eesmärgipärase ja suunatud käitumuslike oskuste õppega? Lapsevanematena võib meil sageli olla keerukas õpetada lastele käitumuslike oskusi – meie endi kogemused selles vallas puuduvad. Meile küll räägiti, et mida tohib ja mida mitte, kuid eneseteadlikkuse ja -juhtimise oskuse õpe ei olnud kaugeltki tegevuslik nagu meid õpetati kingapaelu siduma või lugema. Täna on teaduslikult tõestatud, et ka kuulamise, oma emotsioonide juhtimise ja suhtlemisviiside jms oskuseid on võimalik omandada viisil, millega oleme näiteks õppinud uisutama, tooli restaureerima või raamatule paberit ümber panema.
On tõendatud, et teadveloleku (i.k mindfulness) oskuste abil saab oluliselt parandada nii keeruliste emotsioonidega toimetulekut kui stressitaluvust. Seda saab teha tõhusalt, mänguliselt ja vähese ajakuluga. Kursus on ülesse ehitatud ka sotsiaal-emotsionaalse pädevuse arendamise tõhusatele lähenemisviisidele:
-
-
- Kursus pakub oskuste omandamisele tuge pikema perioodi vältel, et tekiks võimalus süsteemselt ja läbi korduste õppida, käitumuslikud oskused omandame nagu jalgrattasõidu oskuse – neid on vaja korrata tegevuslikult ja täiskasvanu heasoovliku, innustava suhtumise toel seniks, kuni enam ei “kuku”.
- Kursus on tegevuslik ja mänguline, et teha võimalikuks ja toetada lapse loomulikku õppeprotsessi, sest laps õpib tegutsedes ja katsetades. Iga õppeprotsess kätkeb endas eksimusi ja need on protsessi loomulik osa. Siinkohal on lapsevanemal ka oluline leida viise, kuidas laps saaks õpitavat oskust maksimaalselt käitumuslikult treenida.
-
Nagu jutustab üks levinud lugu – mänguväljaku ääres seisavad kaks lapsevanemat ja vaatavad, kuidas lapsed mängivad. Ühtäkki küsib üks lapsevanem teiselt: “Kas Teie laps on see, kes seal pidevalt kukub?” “Ei,” vastab teine vanem, “minu laps on see, kes järjepanu püsti tõuseb.”
Järjepidev harjutamine loob tulemusi
Seetõttu soovitame vaadata videoklippe ülepäeviti ja vahepeal õpitut koos rakendada. Kuigi videod on kursuse alguses kõik nähtavad, varuge palun kannatust. Soovitame liikuda tempos, mis võimaldav vaadata 1-3 videot nädalas. Võtke koos lapsega mõnuga aega, et videos nähtut ja kogetut ise läbi teha, korrata ja ikka korrata – oskused kujunevad regulaarsel harjutamisel! Seetõttu on kogu kursuse läbimiseks sobilik planeerida neli kuni kaksteist nädalat.
Kursus aitab Sul koos lapsega õppida mängides, et pereelu rahulikuks ja pingevabaks muuta! Lapsevanemana saad tuge ja inspiratsiooni ka nõuannetest ja juhistest, mis videoid täiendavad.
Autorist
Kursuse looja on Lii Kaudne – teadveloleku koolitaja, pereterapeut, kes toetus kursuse koostamisel oma pikaaegsele töökogemusele sotsiaalpedagoogina.
Lii koostatud videod on lastele põnevad ja kaasahaaravad, sest mängude, arutelude ja tegevuste juures löövad kaasa ka lapsed.
Oled südamest teretulnud!