Koolidirektor ning Vaikuseminutite koolitaja Matti Orav räägib Maalehele antud intervjuus, et ärksameelsuse harjutused võiksid kujuneda igapäevase elu lahutamatuks osaks, nagu seda on isiklik hügieen keha puhastamisel. Iga päev vaimse hügieeniga tegeledes suudame hoida oma elu tasakaalus.

Mida annab vaikuse enda ellu toomine?

Üks lugu räägib sellest, kuidas Buddhalt küsiti, mis meditatsioon talle andnud on. Buddha vastas, et mitte midagi, aga mediteerimine on ära võtnud ärevuse, ülemõtlemise, muretsemise ja kogu aeg iseenesest eemalolemise. Kui võrrelda inimest kruusi või kapaga, siis mis on kapa ainus eesmärk – et see oleks tühi, et sellesse saaks panna erinevaid vedelikke. Inimestena oleme harjunud ennast täitma kogu aeg aina uute kogemuste, info ja teadmistega. Samas ei oska me ennast tühjendada, lasta lahti kulunud emotsioonidest ja mõttetutest mõtetest, mis nagunii kuhugi ei vii. Tähelepanu- ja keskendumisharjutused on otsekui vaimne hügieen puhastamaks meeled informatsiooni üleküllasusest.

Kuidas tuua ellu rohkem kohalolekut ja märkamist?

Mõtted ja tunded, millega end pidevalt samastame, viivad meid alatihti ära olevikust, sest mõtted kipuvad uitama. Väidetavalt viibime me 47% oma ärkvel oldud ajast uitmõtete režiimil ja ei pane tähelegi, mis ümber toimub. Kas me peame tegelikult kogu aeg oma peas sisemonoloogi pidama? Pigem võiks tekitada endale teadlikult mõttepause. See annab ajule puhkust, tehes otsekui restardi käimasolevatele programmidele ja käivitades seejärel uued.

Miks tasub järjepidevalt pöörata oma tähelepanu olevikule?

Olevikule tähelepanu pööramine annab mulle vabaduse olla mina ise, aitab juhtida ennast läbi elu kindlalt ja selgesuunaliselt, olla enda keskmes. See võimaldab rahulikult kulgeda, vaadata julgelt silma elus ette tulevatele raskustele ning nautida imelisi ja täisväärtuslikke kogemusi oma lähedaste ja sõpradega. Iga uue harjumuse kujunemine võtab oma aja – arvestada võiks keskmiselt kahe kuuga, siis võime öelda, et oleme kuhugi jõudnud. Tavaliselt puudub inimestel selleks enesedistsipliin. Näiteks antakse endale alati uuel aastal lubadus minna jõusaali, kuid kahe nädala pärast on kodune diivan palju armsam. Ja nii jäävadki kõik endale antud lubadused täitmata.

Kuidas lapsevanem saab õpetada lapsele rahunemist ja keskendumist?

Parim, mida saame lapsele pakkuda, on enda isiklik eeskuju. Kui mina tegelen endaga, annan endale piisavalt puhkust, suudan lõõgastuda ja hoida oma elu tasakaaalus, siis see ongi parim, mis lapsevanemana teha saan. Ja loomulikult võiks kinkida lapsele jäägitut tähelepanu, südamega kohalolemist, mitte niimoodi, et istute televiisori ees või nutitelefon näpu vahel. Lapsega võib koos harjutada oma hingamise jälgimist või erinevate helide kuulamist. Lapsed saavad tegelikult kiiremini ja paremini aru, mis tähendus sellistel harjutustel on, ning asuvad üpris kiiresti ise neid harjutusi praktiseerima.

Meeleharjutus

Pane tähele enda ümber olevaid helisid ja kuulata helide vahel olevaid vaikuseid. Kuula helisid lähemalt, neid, mis ümbritsevad sind, ja siis jälle kaugemalt, neid, mis tulevad õuest. Seejärel proovi kuulatada oma hingamist. Võid katta kõrvad kätega ja kuulatleda oma sisemisi helisid. Sulge silmad, istu ärksalt või lama pikali. Tee kolm sügavat hingetõmmet. Pane tähele oma hingamist, proovi sügavamalt hingata, nn kõhuga hingamist. Jälgi, kus kehapiirkonnas tajud oma hingamist kõige enam. Vii oma tähelepanu kõhule ja jälgi, kuidas su kõht liigub hingamisega kaasa. Liigu rindkere juurde ja pane tähele, kuidas rindkere hingamisega koos liigub. Võid jälgida õhu liikumist oma hingetorus ja ninasõõrmetes. Võid teadlikult lõdvestada kogu oma keha, andes mõttega käsu lõdvestuda. Lõdvestan oma varbad, sääred, reied, alakeha, kõhu, rindkere, käed, kaela, näo ja kogu pea.

Vaikuseminutite koolitajat Matti Oravat intervjueeris ajakirjanik Juuli Nemvalts. Artikkel ilmus Maalehes.


Kas soovid tähelepanu ja meelerahu harjutusi paremini tundma õppida?

♦   Enda kohalolu ja meelerahu saad oluliselt kasvatada teadveloleku kursusega: vaikuseminutid.ee/kursus/
♦   Lastele sobivate lühiharjutuste tegemiseks vaata väljaõppe kohta siit: vaikuseminutid.ee/avatud-koolitused/